Krytyka Prawa. Niezależne Studia nad Prawem

Działalność ustawodawcza i korupcja na Ukrainie

Holovach, Volodymyr Holovach, Tetiana

spółka audytorska „Analityk” (Ukraina) | Instytut Audytu (Ukraina)

300.4 KB

pobrano 638 razy

Abstrakt

Artykuł analizuje znane fakty dotyczące korupcji wśród deputowanych Ukrainy. Pokazano negatywny wpływ na działalność legislacyjną różnych oligarchów. Ustalono, że przejawy korupcji w działalności legislacyjnej są znacznie ułatwione przez jej niedoskonałość i brak odpowiednich regulacji.
Zasada nieuchronności kary w stosunku do deputowanych ma znaczenie formalne. W oparciu o badanie sformułowano szereg zaleceń mających na celu usprawnienie działań legislacyjnych.
Liczne fakty korupcyjne wśród deputowanych wskazują na znaczne deformacje działalności legislacyjnej w celu nielegalnego wzbogacania się. W artykule pokazano, że usprawnienie procesu ustawodawczego nie zostało odpowiednio wdrożone.
Są wszelkie podstawy by twierdzić, że działalność legislacyjna poszczególnych deputowanych ma na celu tworzenie niejasnych stosunków pomiędzy biznesem a rządem na specjalnych zasadach, do których dostęp jest zamknięty dla obywateli. Pewna część deputowanych korzysta z tych uprawnień nie dla dobra społeczeństwa, ale dla osobistego wzbogacenia się.
Zwraca się uwagę, że nieuchronność karania deputowanych za przestępstwa korupcji jest raczej iluzją. Działania mające na celu zwalczanie korupcji wśród tej kategorii wyższych urzędników państwowych są wdrażane dość wolno.
Proponuje się przyjęcie szeregu ustaw usprawniających działania legislacyjne mające na celu zwalczanie korupcji wśród deputowanych. Priorytetem jest eliminacja nielegalnych stosunków pomiędzy rządem a biznesem.

Metadane

Czasopismo Krytyka Prawa. Niezależne Studia nad Prawem 
Tom 13 
Numer 3 
Data wydania 10/2021 
Typ Article 
Język pl
Paginacja 159–175
DOI 10.7206/kp.2080-1084.478
ISSN 2080-1084
eISSN 2450-7938